Skip to content

195 White Horse Pike WestBerlin, NJ 08009

Commercial

Last Sale Price
$5,243,446
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block607
Lot16.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage3.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,047,000
33%
Improvement Value:$2,095,500
67%
Total Assessment$3,142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$107,191+0.9%
2024$106,217+2.1%
2023$104,017+0.6%
2022$103,388+45.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$5,243,446

To:

DeedBook 12744, Page 677

Property Sale

Sale
$3,719,047

To:

DeedBook 11216, Page 1804Recorded9/17/2019