Skip to content

20 Hayes AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$183,500
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block616
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage888
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,500
42%
Improvement Value:$90,100
58%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,308+0.9%
2024$5,259+2.1%
2023$5,150+0.6%
2022$5,119-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$183,500

To:

Sq Ft888DeedBook 8209, Page 811

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 7649, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1960