Skip to content

116 Crest AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2022

Property Information

Block700
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,022
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,400
28%
Improvement Value:$169,900
72%
Total Assessment$235,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,026+0.9%
2024$7,953+2.1%
2023$7,788+0.6%
2022$7,741-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960