Skip to content

9 Lake Worth DriveBerlin, NJ 08009

Built 1995

Last Sale Price
$380,900
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block705
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,175
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,200
23%
Improvement Value:$238,200
77%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,485+0.9%
2024$10,390+2.1%
2023$10,175+0.6%
2022$10,113-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,900

To:

Sq Ft2,175DeedBook 11741, Page 1440

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$190,228
DeedBook 4711, Page 330