Skip to content

273 Clementon RoadBerlin, NJ 08009

Built 1920

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block800
Lot10.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,110
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,200
42%
Improvement Value:$91,700
58%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,420+0.9%
2024$5,371+2.1%
2023$5,260+0.6%
2022$5,228-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,110DeedBook 12709, Page 1559

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,110DeedBook 11730, Page 323Recorded5/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920