Skip to content

4 Wayside RoadBerlin, NJ 08009

Built 1975

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 20, 2023

Property Information

Block902
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,508
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
36%
Improvement Value:$128,900
64%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,870+0.9%
2024$6,807+10.4%
2023$6,166+0.7%
2022$6,126-0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 12507, Page 890

Property Sale

Sale
$126,600
DeedBook 5228, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1975