Skip to content

725 Longwood AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1950

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jul 15, 1987

Property Information

Block104.01
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM109

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage929
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
38%
Improvement Value:$74,100
62%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,333+6.1%
2024$5,026+2.5%
2023$4,902+1.3%
2022$4,841+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft929DeedBook 4227, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1950