Skip to content

601 Jerome AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1940

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block119.01
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM115

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,000
21%
Improvement Value:$152,700
79%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,898+6.1%
2024$6,501+2.5%
2023$6,341+1.3%
2022$6,262+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 12625, Page 1754

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,580DeedBook 12440, Page 1896Recorded9/29/2023

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 3955, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1940