Skip to content

622 Longwood AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1950

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block119.01
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM115

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
27%
Improvement Value:$115,800
73%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,072+6.1%
2024$6,664+2.5%
2023$6,501+1.3%
2022$6,420+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000

To:

Sq Ft1,350DeedBook 11451, Page 1333

Property Sale

Sale
$83,403
DeedBook 5285, Page 375

Property Sale

Sale
$94,700
DeedBook 4540, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1950