Skip to content

640 Longwood AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1934

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 30, 1998

Property Information

Block119.01
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM115

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,300
29%
Improvement Value:$103,500
71%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,546+6.1%
2024$6,169+2.5%
2023$6,017+1.3%
2022$5,942+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,328DeedBook 4958, Page 766

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 3907, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1934