Skip to content

648 Longwood AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 19, 1988

Property Information

Block119.01
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM115

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,600
47%
Improvement Value:$113,600
53%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,507+6.1%
2024$8,959+2.5%
2023$8,739+1.3%
2022$8,630+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

DeedBook 4330, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1950