Skip to content

1919 Chapel Ave WCherry Hill, NJ 08002

Built 1955

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 15, 2007

Property Information

Block165.01
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM147

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,700
26%
Improvement Value:$158,500
74%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,551+6.1%
2024$9,001+2.5%
2023$8,780+1.3%
2022$8,671+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,008DeedBook 8647, Page 1482

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 7190, Page 1175

Property Built

Built

Year Built: 1955