Skip to content

433 Yale AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1955

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 24, 2015

Property Information

Block179.01
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM121

Building Details

Building Class17
Description1SB-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
27%
Improvement Value:$150,800
73%
Total Assessment$205,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,150+6.1%
2024$8,623+2.5%
2023$8,411+1.3%
2022$8,307+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,808DeedBook 10206, Page 740

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 4881, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1955