Skip to content

424 Third Ave WCherry Hill, NJ 08002

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2015

Property Information

Block180.01
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM121

Building Details

Building Class17
Description1SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,446
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
26%
Improvement Value:$147,600
74%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,887+6.1%
2024$8,375+2.5%
2023$8,169+1.3%
2022$8,068+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 8889, Page 1553

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 8041, Page 863