Skip to content

428 Third Ave WCherry Hill, NJ 08002

Built 1940

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block180.01
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM121

Building Details

Building Class17
Description1SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,700
40%
Improvement Value:$77,500
60%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,761+6.1%
2024$5,429+2.5%
2023$5,296+6.3%
2022$4,980+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 12633, Page 964

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 3753, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1940