Skip to content

435 Woodland AveCherry Hill, NJ 08002

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block180.01
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM121

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
19%
Improvement Value:$215,000
81%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,870+6.1%
2024$11,186+2.5%
2023$10,912+1.3%
2022$10,776+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 10293, Page 1388

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3633, Page 932