Skip to content

415 Woodland AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1982

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block180.01
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM121

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,601
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,900
25%
Improvement Value:$143,500
75%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,579+6.1%
2024$8,085+2.5%
2023$7,886+1.3%
2022$7,788+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,601DeedBook 11575, Page 1390

Property Sale

Sale
$272,400
DeedBook 8170, Page 1506

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5285, Page 719

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4618, Page 673

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 3826, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1982