Skip to content

407 Woodland AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1980

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block180.01
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM121

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
30%
Improvement Value:$110,300
70%
Total Assessment$158,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,054+6.1%
2024$6,648+2.5%
2023$6,485+1.3%
2022$6,404+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft1,140DeedBook 10728, Page 620

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 9458, Page 1791

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5178, Page 624

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 4455, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1980