Skip to content

410 Third Ave WCherry Hill, NJ 08002

Built 1950

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 4, 2004

Property Information

Block180.01
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM121

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
36%
Improvement Value:$83,600
64%
Total Assessment$130,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,823+6.1%
2024$5,488+2.5%
2023$5,353+1.3%
2022$5,287+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 7696, Page 617

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5100, Page 895

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4421, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1950