Skip to content

414 Third Ave WCherry Hill, NJ 08002

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2005

Property Information

Block180.01
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM121

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,400
32%
Improvement Value:$98,600
68%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,466+6.1%
2024$6,093+2.5%
2023$5,944+1.3%
2022$5,870+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4280, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1970