Skip to content

420 Third Ave WCherry Hill, NJ 08002

Built 2013

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block180.01
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM121

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,491
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,700
22%
Improvement Value:$179,800
78%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,323+6.1%
2024$9,728+2.5%
2023$9,489+1.3%
2022$9,371+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,491DeedBook 11945, Page 631

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 9944, Page 1748Recorded1/8/2014

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 9802, Page 1022

Property Built

Built

Year Built: 2013