Skip to content

228 Glenwood AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1930

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block197.01
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM119

Building Details

Building Class16
Description1SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
34%
Improvement Value:$89,400
66%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,078+6.1%
2024$5,727+2.5%
2023$5,587+1.3%
2022$5,517+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,270DeedBook 10794, Page 1606

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 7249, Page 1172

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5260, Page 256

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4745, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1930