Skip to content

208 Third Ave WCherry Hill, NJ 08002

Built 1957

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Oct 28, 1998

Property Information

Block218.01
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM122

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,300
25%
Improvement Value:$140,400
75%
Total Assessment$187,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,370+6.1%
2024$7,887+2.5%
2023$7,694+1.3%
2022$7,598+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,960DeedBook 4989, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1957