Skip to content

16 Laurel TerrCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2010

Property Information

Block285.01
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM144

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
28%
Improvement Value:$147,800
72%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,154+6.1%
2024$8,627+2.5%
2023$8,415+1.3%
2022$8,311+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$111,900
DeedBook 4202, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1960