Skip to content

418 Narragansett DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block285.08
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM144

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,238
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
28%
Improvement Value:$152,800
72%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,462+6.1%
2024$8,917+2.5%
2023$8,698+1.3%
2022$8,590+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

To:

Sq Ft2,238DeedBook 9434, Page 690

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 7871, Page 1450

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5161, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1960