Skip to content

425 Narragansett DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1958

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block285.09
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM144

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
30%
Improvement Value:$138,500
70%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,824+6.1%
2024$8,316+2.5%
2023$8,112+1.3%
2022$8,011+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500

To:

Sq Ft1,750DeedBook 10994, Page 1101

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 10581, Page 6Recorded3/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1958