Skip to content

417 Narragansett DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 1, 2025

Property Information

Block285.09
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM144

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
30%
Improvement Value:$135,500
70%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,691+6.1%
2024$8,190+2.5%
2023$7,989+1.3%
2022$7,890+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,750DeedBook 12898, Page 1137

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4932, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1960