Skip to content

2100 Chapel Ave WCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block285.10
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM145

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,603
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,200
18%
Improvement Value:$228,300
82%
Total Assessment$279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,828+6.1%
2024$9,261+2.5%
2023$9,034+1.3%
2022$8,922+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft2,603DeedBook 12677, Page 7

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft2,603DeedBook 12556, Page 836Recorded4/10/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960