Skip to content

427 Garden State DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Sep 10, 2013

Property Information

Block285.10
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM144

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,568
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
29%
Improvement Value:$160,600
71%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,086+6.1%
2024$9,505+2.5%
2023$9,272+1.3%
2022$9,157+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$221,000

To:

Sq Ft2,568DeedBook 9890, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1960