Skip to content

421 Garden State DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2018

Property Information

Block285.11
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM144

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
28%
Improvement Value:$163,700
72%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,135+6.1%
2024$9,551+2.5%
2023$9,317+11.3%
2022$8,371+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 10190, Page 164Recorded4/30/2015

Property Sale

Sale
$130,100
DeedBook 4963, Page 283

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 3717, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1960