Skip to content

405 Tanforan DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 24, 2015

Property Information

Block285.11
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM144

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,866
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
32%
Improvement Value:$131,500
68%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,677+6.1%
2024$8,177+2.5%
2023$7,977+1.3%
2022$7,877+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,866DeedBook 10245, Page 142

Property Sale

Sale
$205,500
DeedBook 7342, Page 937

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3897, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1960