Skip to content

411 Tanforan DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2014

Property Information

Block285.11
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM144

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,766
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
25%
Improvement Value:$197,600
75%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,705+6.1%
2024$11,030+2.5%
2023$10,760+1.3%
2022$10,626+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 9147, Page 125

Property Sale

Sale
$119,722
DeedBook 4485, Page 596

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4170, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1960