Skip to content

400 Saratoga DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1957

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block285.11
Lot33
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM144

Building Details

Building Class17
Description2SAL-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,900
29%
Improvement Value:$149,600
71%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,431+6.1%
2024$8,887+2.5%
2023$8,669+1.3%
2022$8,562+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,060DeedBook 11817, Page 1906

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 3395, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1957