Skip to content

409 Garden State DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1958

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 9, 2005

Property Information

Block285.11
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM144

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,100
35%
Improvement Value:$117,200
65%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,040+6.1%
2024$7,576+2.5%
2023$7,390+1.3%
2022$7,299+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,528DeedBook 8145, Page 1928

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4953, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1958