Skip to content

401 Saratoga DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block285.12
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM145

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,238
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,900
30%
Improvement Value:$152,600
70%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,654+6.1%
2024$9,097+2.5%
2023$8,874+1.3%
2022$8,764+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 10976, Page 1539Recorded9/26/2018

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 8721, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1960