Skip to content

425 Saratoga DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block285.12
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM145

Building Details

Building Class17
Description2SAL-1BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,412
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,800
26%
Improvement Value:$178,700
74%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,427+6.1%
2024$11,711+2.5%
2023$11,424+1.3%
2022$11,282+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft2,412DeedBook 12236, Page 1763

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3919, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1960