Skip to content

429 Saratoga DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$191,900
Last Sale Date
May 23, 2016

Property Information

Block285.12
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM145

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,907
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
26%
Improvement Value:$187,200
74%
Total Assessment$254,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,348+6.1%
2024$10,694+2.5%
2023$10,432+1.3%
2022$10,302+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$191,900

To:

Sq Ft2,907DeedBook 10419, Page 1663

Property Built

Built

Year Built: 1960