Skip to content

408 Jamaica DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 13, 2002

Property Information

Block285.12
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM145

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,866
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,100
30%
Improvement Value:$140,300
70%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,936+6.1%
2024$8,421+4.8%
2023$8,038+1.3%
2022$7,938+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,866DeedBook 5240, Page 728

Property Sale

Sale
$40,250
DeedBook 3420, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1960