Skip to content

400 Jamaica DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
May 11, 2020

Property Information

Block285.12
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM145

Building Details

Building Class17
Description2SF-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,120
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,900
23%
Improvement Value:$222,800
77%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,829+6.1%
2024$12,089+2.5%
2023$11,793+1.3%
2022$11,646+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$179,000

To:

Sq Ft3,120DeedBook 11410, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1960