Skip to content

300 Belmont DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Jul 23, 1992

Property Information

Block285.13
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM144

Building Details

Building Class17
Description2SFAV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,154
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,900
23%
Improvement Value:$218,800
77%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,695+6.1%
2024$11,963+2.5%
2023$11,670+1.3%
2022$11,525+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

To:

Sq Ft3,154DeedBook 4570, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1964