Skip to content

314 Monmouth DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Oct 8, 1993

Property Information

Block285.14
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM145

Building Details

Building Class17
Description2SF-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,785
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,300
25%
Improvement Value:$198,800
85%
Total Assessment$233,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,394-4.2%
2024$10,845+13.8%
2023$9,530+1.3%
2022$9,412+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft2,785DeedBook 4651, Page 893

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4210, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1960