Skip to content

315 Belmont DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1967

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 30, 2008

Property Information

Block285.14
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM145

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,606
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
25%
Improvement Value:$181,500
75%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+6.1%
2024$10,173+2.5%
2023$9,924+1.3%
2022$9,800+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,606DeedBook 8881, Page 1209

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5151, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1967