Skip to content

317 Monmouth DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1962

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block285.15
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM144

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,130
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
23%
Improvement Value:$230,900
86%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,990+6.1%
2024$11,299+17.7%
2023$9,600+1.3%
2022$9,480+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft3,130DeedBook 12182, Page 640

Property Sale

Sale
$402,500
Sq Ft2,578DeedBook 11522, Page 1476Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,578DeedBook 11110, Page 1706Recorded4/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962