Skip to content

311 Monmouth DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block285.15
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM144

Building Details

Building Class17
Description2SAL-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,997
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
18%
Improvement Value:$271,400
82%
Total Assessment$332,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,822+6.1%
2024$13,967+22.7%
2023$11,383+1.3%
2022$11,241+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,997DeedBook 11766, Page 715

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 9313, Page 17

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 9131, Page 802

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 3862, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1965