Skip to content

420 Cherry Hill BlvdCherry Hill, NJ 08002

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2025

Property Information

Block285.18
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM145

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,930
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
29%
Improvement Value:$134,000
71%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,472+6.1%
2024$7,984+2.5%
2023$7,788+1.3%
2022$7,691+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,930DeedBook 9686, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1955