Skip to content

444 Suffolk DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1958

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block285.19
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM145

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,277
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,300
27%
Improvement Value:$160,200
73%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,538+6.3%
2024$8,973-0.3%
2023$8,997+4.2%
2022$8,635+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,277DeedBook 12833, Page 1849

Property Built

Built

Year Built: 1958