Skip to content

419 Cherry Hill BlvdCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block285.19
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM145

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,946
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,300
32%
Improvement Value:$129,800
68%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,477+6.1%
2024$7,988+2.5%
2023$7,792+1.3%
2022$7,695+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,300
DeedBook 3345, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1965