Skip to content

20 Knollwood DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1961

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Nov 24, 2015

Property Information

Block286.03
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM141

Building Details

Building Class17
Description2 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,114
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
24%
Improvement Value:$169,300
76%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+6.1%
2024$9,391+2.5%
2023$9,161+1.3%
2022$9,047+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

To:

Sq Ft2,114DeedBook 10322, Page 1966

Property Built

Built

Year Built: 1961