Skip to content

6 Knollwood DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1961

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
May 28, 2013

Property Information

Block286.03
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM141

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,900
29%
Improvement Value:$138,400
71%
Total Assessment$194,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,664+6.1%
2024$8,164+2.5%
2023$7,964+1.3%
2022$7,865+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$232,000

To:

Sq Ft2,204DeedBook 9825, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1961