Skip to content

17 Knollwood DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2000

Property Information

Block286.04
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM141

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,114
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,700
26%
Improvement Value:$160,700
74%
Total Assessment$216,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,649+6.1%
2024$9,093+2.5%
2023$8,870+1.3%
2022$8,760+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 4522, Page 718

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4074, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1961